Zadanie numer: 1

Park sensoryczno-edukacyjny przy Jeziorze Magistrackim

Tytuł
Park sensoryczno-edukacyjny przy Jeziorze Magistrackim
Typ zadania
INWESTYCYJNE
Numer
1
Lokalizacja
Teren zielony przy Jeziorze Magistrackim (od ulicy Mrongowiusza)
Skrócony opis
Na zielonym terenie przy Jez. Magistrackim chcemy stworzyć ogólnodostępny, sensoryczno-edukacyjny park składający się z 5 interaktywnych urządzeń oraz gier chodnikowych. W skład parku wchodzą urządzenia: naukowy Hex,panel muzyczny, głuchy telefon, pisanie lustrzane i eko-memory. Park będzie dostosowany do osób w różnym wieku (od kilkulatków do seniorów) oraz do osób z niepełnosprawnością ruchową.
Opis zadania
Na zielonym terenie przy Jeziorze Magistrackim chcemy stworzyć ogólnodostępny, sensoryczno-edukacyjny park składający się z 5 interaktywnych i certyfikowanych urządzeń. W skład parku wchodzą takie urządzenia jak: naukowy Hex, panel muzyczny, głuchy telefon, pisanie lustrzane i eko-memory. Każde urządzenie jest wyposażone w tabliczkę informacyjną z opisem działania danego eksponatu. Dodatkowo na terenie parku zostaną zamontowane trzy gry podwórkowe. Opis urządzeń: a) Naukowy Hex- urządzenie naukowy Hex jest wspaniałą bazą do przeprowadzania eksperymentów, a jednocześnie fascynująca zabawą z iluzjami i zagadkami optycznymi. Urządzenie angażuje wzrok, stymuluje umysł i wzmacnia percepcję. Rodzicom i opiekunom może posłużyć jako baza do wyjaśnienia przyczyn powstawania złudzeń optycznych. Naukowy Hex składa się z kilku atrakcyjnych urządzeń, które zapewnią najmłodszym użytkownikom świetną zabawę. b) Panel muzyczny- wrażliwość muzyczna powinna być kształtowana od najmłodszych lat, gdyż muzyka rozwija wiele umiejętności: logiczne myślenie, uważne słuchanie i integrację wszystkich zmysłów. Dowiedziono, że muzyka aktywizuje do pracy obie półkule mózgowe i umożliwia im stan równowagi. Ćwiczy także małą motorykę dłoni oraz precyzję. Wpływa na rozwój emocjonalno-społeczny, a dzięki wielu instrumentom w naszym panelu muzycznym dzieci mają okazję poćwiczyć współpracę w grupie i komunikację. c) Głuchy telefon- gra w głuchy telefon doskonali umiejętności komunikacyjne, zbliża uczestników gry i w praktyczny sposób pokazuje dzieciom, jak zmienia się informacja przetworzona przez wiele osób. Głuchy telefon jest również doskonałą zabawą integrującą. d) Pisanie lustrzane- to niezwykle wciągająca i rozwijająca zabawa, która jest skutecznym sposobem treningu koncentracji i opanowania. Każdy ruch długopisu odbywa się w odwrotnym kierunku i dlatego czynność ta mocno angażuje obie półkule mózgowe dziecka. Taka nauka przez zabawę rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, sprawność intelektualną i orientację przestrzenną. e) Eko-memory- to jedna z najbardziej popularnych gier, która pomaga ćwiczyć pamięć i koncentrację. Wspiera kojarzenie faktów, a zaproponowana wersja łączy zabawę z wiedzą o przyrodzie i ekologii. Gra doskonale stymuluje psycho-ruchowo i stanowi mądrą rozrywkę zarówno dla dziecka, jak i dorosłego.
Uzasadnienie potrzeby realizacji zadania
Celem projektu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do mądrej zabawy na świeżym powietrzu. Wychodząc naprzeciw potrzebom integracji społecznej i coraz większym skutkom spędzania czasu młodzieży przed komputerami, chcielibyśmy stworzyć kreatywną, a przy tym innowacyjną przestrzeń zieloną dla wszystkich mieszkańców oraz turystów odwiedzających nasze miasto. Wybrane urządzenia mają za zadanie przekazywanie wiedzy poprzez zabawę, dzięki czemu dzieci i młodzież chętniej zgłębią tajniki nauki. Przestrzeń stanie się nie tylko miejscem spotkań mieszkańców, ale również rodzinną atrakcją turystyczną miasta.
Beneficjenci zadania
Park sensoryczno-edukacyjny będzie dostosowany do osób w różnym wieku (od kilkulatków do seniorów) oraz do osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet osoby niewidome, często wykluczone z tego typy atrakcji, znajdą tu przestrzeń dla siebie i będą mogły skorzystać z urządzenia dźwiękowego.
Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcę
Lp. Część składowa Łączny koszt
1 Urządzenie edukacyjne - Naukowy HEX - iluzji, 2x koło optyczne, 2x krzywe zwierciadła, tablica ze złudzeniami, kogo widzisz 25 830.00 zł
2 Urządzenie Pisanie lustrzane 7 195.50 zł
3 Urządzenie Panel muzyczny 12 546.00 zł
4 Urządzenie Głuchy telefon 8 856.00 zł
5 Urządzenie Eko-memory 7 257.00 zł
6 Transport + montaż urządzeń 9 622.91 zł
7 Koszt wykonania projektu zagospodarowania terenu/projekty budowlanego 6 000.00 zł
8 koszt nadzoru inwestycji 2 000.00 zł
9 Koszt prac ogrodniczych (wyrównanie terenu, zasianie trawy itp.) 3 690.00 zł
10 Koszt wykonania gry podwórkowej Twister48+4 115x300 cm 3 690.00 zł
11 Koszt wykonania gry podwórkowej Klasy Hex Podwójnej 4 674.00 zł
12 Koszt wykonania gry podwórkowej Lustro 2 2 583.00 zł
Pliki
Koszt
93 944.41 zł
Status zadania
Zaakceptowane do głosowania
Edycja budżetu obywatelskiego
Mrągowski Budżet Obywatelski 2022
Mapa
Plakat zadania
   Pobierz plakat PDF
Udostępnij