Regulamin Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego 2026
Podstawa prawna
Na podstawie art. 5a ust. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1465 ze zm.)
Definicje pojęć
1. Mrągowski Budżet Obywatelski (zwany dalej: MBO) szczególna forma konsultacji społecznych, w ramach której mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części środków budżetu miasta na realizację zgłoszonych projektów mieszczących się w kompetencjach gminy.
2. Regulamin – dokument określający zasady przeprowadzania Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego (MBO), w tym procedury zgłaszania, oceny, głosowania oraz realizacji projektów.
3. Miasto – należy przez to rozumieć Gminę Miasto Mrągowo.
4. Mieszkaniec – jest to osoba, której, miejscem stałego zamieszkania jest Miasto Mrągowo, gdzie koncentrują się jej codzienne sprawy życiowe, w szczególności miejsce zamieszkania, aktywność zawodowa, edukacyjna, społeczna oraz kulturalna. Oznacza to, że faktycznie przebywa na terenie Miasta Mrągowo z zamiarem stałego pobytu, a nie jedynie czasowo lub formalnie. Taka osoba jest uprawniona do zgłaszania zadań oraz uczestniczenia w głosowaniu na projekty w ramach MBO.
5. Wnioskodawca – mieszkaniec Mrągowa, który zgłasza propozycję zadania do realizacji w ramach MBO.
6. Zadanie – należy rozumieć propozycję inwestycji (działanie inwestycyjne lub remontowe dotyczące m.in. przebudowy, remontu, rozbudowy, adaptacji, budowy nowych obiektów. W ramach zadania możliwy jest zakup, bez którego inwestycja nie byłaby kompletna i nie nadawała by się do użytku lub korzystanie z niej byłoby utrudnione.)
7. Lokalizacja – konkretne miejsce na terenie Mrągowa, w którym planowana jest realizacja zgłoszonego zadania w ramach MBO.
8. Zespół Koordynacyjny (zwany dalej: ZK) – grupa powołana przez Burmistrza Miasta Mrągowa, składająca się z kierowników referatów Urzędu Miejskiego, radnych Rady Miejskiej. ZK odpowiada za weryfikację formalną i merytoryczną zgłoszonych zadań, a także opiniowanie projektów i podejmowanie decyzji o ich dopuszczeniu do głosowania.
9. Weryfikacja formalna – proces sprawdzania zgłoszonego zadania pod kątem zgodności z wymaganiami formalnymi, takimi jak np. kompletność wniosku, wymagane załączniki oraz poprawność danych wnioskodawcy.
10.Weryfikacja merytoryczna – ocena zgłoszonego zadania pod względem zasadności, wykonalności technicznej, zgodności z dokumentami strategicznymi Miasta oraz szacowanych kosztów realizacji i utrzymania.
11. Harmonogram MBO – określony plan działań w ramach MBO, obejmujący terminy zgłaszania projektów, ich weryfikacji, głosowania oraz ogłoszeniem wyników.
12. Działanie promocyjne – wszelkie inicjatywy podejmowane w celu informowania i zachęcania mieszkańców do udziału w MBO, w tym promocja zgłoszonych zadań oraz kampanie informacyjne na temat procesu budżetu obywatelskiego.
13. Ogólnodostępność projektu – warunek realizacji zadania, zgodnie z którym jego efekty muszą być dostępne dla wszystkich mieszkańców bez ograniczeń i opłat. Realizacja powinna odbywać się w przestrzeni publicznej.
§ 1. Wprowadzenie
1. Niniejszy regulamin określa zasady i proces wyboru projektów, które mogą zostać sfinansowane z budżetu Miasta.
2. Na realizację projektów złożonych przez mieszkańców w 2025 roku w ramach MBO przeznacza się kwotę w wysokości 330 000 zł brutto.
3. Maksymalna kwota jednego zadania nie może przekroczyć 165 000 zł brutto.
4. Wszelkie informacje na temat MBO znajdują się na stronie internetowej www.mragowo.budzetobywatelski.com.
§ 2. Procedura przeprowadzenia MBO
1. Procedura przeprowadzania budżetu obywatelskiego MBO obejmuje następujące etapy:
1) zgłaszanie zadań do MBO,
2) weryfikacja, ocena formalna i ocena merytoryczna zgłoszonych zadań, tryb odwołania,
3) działania promocyjne,
4) głosowanie mieszkańców,
5) wybór zadań i ogłoszenie listy zadań do realizacji.
2. Harmonogram przeprowadzania procedury MBO stanowi integralną cześć niniejszego regulaminu.
§ 3. Zgłaszanie zadań do MBO
1. Każdy Mieszkaniec może zgłosić jedno lub więcej zadań do MBO.
2. Zadanie należy zgłaszać poprzez wypełnienie formularza w wersji elektronicznej za pomocą Modułu MBO lub w formie papierowej za pośrednictwem formularza, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
3. Zadań nie mogą zgłaszać osoby prawne oraz jednostki podległe Miasta.
4. Obowiązkowo do formularza wniosku należy dołączyć listę poparcia zadania, uzupełnioną i podpisaną przez mieszkańców Miasta. Wymagana liczba podpisów osób popierających zadanie to 19. Wzór listy poparcia stanowi załącznik nr 2 niniejszego Regulaminu.
5. Zadania mogą dotyczyć zadań w ramach zadań własnych Miasta wynikających z art.7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, które będą zlokalizowane na terenie, na którym Miasto, zgodnie z obowiązującym prawem może wydatkować środki publiczne. W przypadku zadań, których realizacja miałaby nastąpić na terenie oddanym w zarząd trwały jednostkom organizacyjnym i podległym Miasta, w dzierżawę lub użyczenie spółkom komunalnym, wniosek zadania MBO wymaga
przedstawienia oświadczenia tych podmiotów o woli użyczenia danego terenu pod
inwestycję wskazaną w zadaniu oraz przyjęcia odpowiedzialności za bieżące utrzymanie wykonanego zadania.
6. Zadania powinny służyć ogółowi mieszkańców Miasta i mają być odpowiedzią na ich potrzeby. Korzystanie z zrealizowanego zadania musi być bezpłatne. Zadanie powinno stanowić spójną i integralną całość, przypisaną do konkretnej lokalizacji. Jeśli po określeniu kosztów realizacji zadania w trybie przewidzianym dla danego postępowania publicznego, niezbędnym do realizacji zadania, łączna kwota zadania nie przekroczy planowanego w kosztorysie budżetu o 15%, wówczas zadanie może zostać skierowane do realizacji. Jeśli w wyniku przeprowadzonego przetargu wartość zadania przekroczy 15% wartości wskazanej w kosztorysie, wówczas zadanie nie będzie zrealizowane w ramach MBO.
7. Zadanie nie może generować wysokich kosztów eksploatacji. Koszty eksploatacji, określone wstępnie przez wnioskodawcę i potwierdzone przez ZK, w kolejnych dwóch latach nie powinny przekroczyć łącznie 10% wartości zgłoszonego zadania.
8. W przypadku zadań, których realizacja wymaga przeprowadzenia czynności przygotowawczych, polegających np. na sporządzeniu dokumentacji projektowej lub pozyskaniu m.in. stosownych pozwoleń, uzgodnień oraz opinii, dopuszcza się na etapie opiniowania przez ZK wydanie pozytywnej rekomendacji dla projektu, którego realizacja może nastąpić w kolejnym roku budżetowym.
9. Złożone zadanie musi być możliwe do realizacji w ramach jednej edycji MBO, tj. do końca 2026 roku.
10. Przed złożeniem projektu zadania w MBO, zaleca się uprzednie konsultacje z pracownikami referatów merytorycznych Urzędu Miejskiego w Mrągowie, w zależności od zakresu, celu i charakteru zawnioskowanego zadania. Pracownikiem pierwszego kontaktu w przypadku konsultacji, jest pracownik Urzędu Miejskiego w Mrągowie odpowiedzialny za realizację MBO.
§ 4. Weryfikacja, ocena formalna i ocena merytoryczna zgłoszonych zadań
1. Weryfikacji pod względem formalnym i merytorycznym dokonuje powołany ZK, który opiniuje projekty w formie pisemnej, w wersji papierowej lub mailowo.
2. Weryfikacja braków formalnych odbywa się w ciągu 5 dni roboczych od zgłoszenia zadania w Module MBO. Proces ten przeprowadzany jest na dedykowanym formularzu oceny formalnej, stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu. Jeśli zaistnieją takie braki, wnioskodawca jest niezwłocznie o tym informowany za pośrednictwem Modułu MBO lub wskazanego we wniosku adresu mailowego. Wnioskodawca ma 5 dni roboczych na uzupełnienie braków formalnych. Jeżeli zgłoszony projekt nie zawiera błędów formalnych, wówczas jest kierowany do oceny merytorycznej ZK.
3. Weryfikacja merytoryczna zadania polega na wydaniu opinii ZK, w szczególności uwzględniającej:
1) czy projekt jest zgodny z przepisami prawa,
2) czy projekt nie stoi w sprzeczności z Wieloletnim Programem Rozwoju Mrągowa, Strategią Rozwoju Miasta Mrągowa;
3) ewentualne problemy przy realizacji zadania z planowanymi i realizowanymi inwestycjami, jak również ewentualność bezcelowości powielania działań finansowych z budżetu Miasta w poprzednich latach,
4) zapisy Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego odnośnie lokalizacji zadania,
5) szacowane koszty, wykonalność techniczną, zasadność, zgodność z wdrożonymi na terenie Miasta programami i strategiami.
4. Wnioskodawcy zostaną poinformowani o wyniku oceny merytorycznej oraz o ewentualnej konieczności dokonania wyjaśnień, drobnych zmian w opisie zadań bądź uzupełnienia projektu. Wnioskodawca ma 5 dni roboczych od otrzymania wezwania do dokonania koniecznych zmian w projekcie. Wezwanie do dokonania zmian zostanie przekazane za pomocą Modułu, mailowo lub telefonicznie.
§ 5. Tryb odwołania
1. Negatywna opinia ZK oznacza odrzucenie zadania. Zadanie z negatywną opinią ZK nie przechodzi do etapu głosowania. W przypadku otrzymania negatywnej opinii ZK, zgłaszający zadanie ma prawo do odwołania.
2. Odwołanie Wnioskodawcy powinno mieć formę pisemną i zawierać uzasadnienie. Należy je kierować do Burmistrza Miasta Mrągowo w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust.
3. W przypadku złożenia odwołania, o którym mowa w ust. 2, Burmistrz niezwłocznie organizuje spotkanie konsultacyjne z udziałem Wnioskodawcy oraz ZK. Nieobecność Wnioskodawcy nie wstrzymuje rozpatrywania odwołania.
4. Informacja o przyjętych i odrzuconych zadaniach zostanie opublikowana na stronie www.mragowo.pl, w Module MBO.
5. W przypadku zadań odrzucanych ZK jest zobligowane do umieszczenia w Module MBO możliwie pełnego i wyczerpującego uzasadnienia.
6. Wnioskodawca ma prawo do momentu rozpoczęcia etapu głosowania wycofać zadanie z 2026.
§ 6. Działania promocyjne
1. Wszyscy Wnioskodawcy MBO, których propozycje przeszły pozytywnie weryfikację formalną i merytoryczną zostaną zaproszeni do promowania zadań poprzez przesłanie materiałów promocyjnych w celu zamieszczania ich w serwisach informacyjnych Miasta.
2. W celu promocji zadań poddawanych pod głosowanie, a także zachęcenia Mieszkańców do udziału w etapie głosowania, wnioskodawca ma prawo organizować spotkania promocyjne, o których przekaże wcześniej informację pracownikowi Urzędu Miejskiego w Mrągowie odpowiedzialnemu za realizację MBO, w celu podjęcia przez niego działań informacyjnych.
3. Spotkania, o których mowa w ust. 2 mogą się odbywać również podczas imprez lub innych wydarzeń mających miejsce na terenie Miasta za zgodą ich organizatora.
4. Zakazane jest promowanie przez miejskie jednostki organizacyjne lub podległe poszczególnych zadań złożonych do MBO.
§ 7. Głosowanie mieszkańców
1. Mieszkańcy wybierają zadania do realizacji w ramach MBO poprzez głosowanie. Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Mrągowa.
2. Głosowanie odbywa się:
1) za pomocą Modułu MBO,
2) poprzez wypełnienie karty do głosowania i wrzucenie jej osobiście do urny, karta do głosowania stanowi załącznik nr 4 regulaminu.
3) dopuszcza się oddanie głosu listownie na adres: Urząd Miejski w Mrągowie, ul. Królewiecka 60 A, 11-700 Mrągowo z dopiskiem „MBO 2026” (liczy się data wpływu do Urzędu Miejskiego).
3. Głosujący ma jeden głos, który może oddać tylko na jedno zadanie MBO.
4. Od momentu rozpoczęcia głosowania zostaną udostępnione opisy wszystkich zadań dopuszczonych do tego etapu na stronie www.mragowo.pl oraz w Module MBO.
5. W formularzu do głosowania (w wersji papierowej) oraz w Module MBO (w wersji elektronicznej) z zaprezentowanych zadań należy wybrać jedno przez wpisanie numeru zadania we wskazanym miejscu formularza papierowego lub przez kliknięcie wybranego zadania w Module MBO.
6. Po zakończeniu głosowania i obliczeniu wyników, papierowe karty do głosowania będą przechowywane w Urzędzie Miejskim w Mrągowie przez okres 3 miesięcy od daty ogłoszenia wyników MBO. Po upływie 3 miesięcy karty będą komisyjnie zniszczone.
§ 8. Wybór zadań i ogłoszenie listy zadań do realizacji
1.Po zakończeniu głosowania następuje obliczenie wyników w Urzędzie Miejskim w Mrągowie. W tym celu Burmistrz deleguje wybranych pracowników Urzędu Miejskiego.
2. Obliczanie wyników polega na zsumowaniu liczby poprawnie oddanych głosów w wersji papierowej oraz w wersji elektronicznej na poszczególne zadania.
3. Na podstawie liczby otrzymanych głosów tworzony jest ranking zadań do realizacji. W przypadku, gdy kilka zadań uzyska tę samą liczbę głosów, a ich łączny koszt przekracza dostępne środki, o wyborze zadania do realizacji decyduje Burmistrz. Decyzja ta zostaje umotywowana i udokumentowana w protokole.
4. W przypadku, gdy koszt zadania w kolejności z największą liczbę głosów, nie wyczerpuje puli środków finansowych, do realizacji kierowane są następne zadania z największym poparciem mieszkańców, które mieszczą się w puli dostępnych środków.
5. Podsumowanie wyników kończy się sporządzeniem protokołu podpisanego przez wszystkich oddelegowanych pracowników. Protokół przedkłada się Burmistrzowi.
6. Wnioskodawcy mają prawo uczestniczyć przy obliczaniu wyników, a tym samym mają prawo jako świadkowie do podpisania protokołu podsumowującego głosowanie.
7. Do realizacji zostają skierowane zadania z największą liczbą głosów, których wartość łącznie wyniesie maksymalnie 330 000 zł brutto.
8. Liczenie głosów odbędzie się w terminie 6–10 października 2025 r., a ogłoszenie wyników zaplanowano na 13 października 2025 r.
Wyniki zostaną przekazane za pośrednictwem:
1) na stronie www.mragowo.pl,
2) za pomocą Modułu MBO 2026,
3) w mediach społecznościowych Miasta.
§ 9. Harmonogram realizacji MBO Termin Działania
25 listopada 2024 r. 9 grudnia 2024 r.- konsultacje społeczne regulaminu
Marzec 2025 r.- sesja Rady Miejskiej – uchwała
kwiecień 2025 r.- promocja MBO 2026
kwiecień 2025 r. – 31 lipca 2025 r.- nabór zadań konsultacje merytoryczne
16 czerwca - 12 września 2025 r.- weryfikacja formalna i merytoryczna zgłoszonych zadań
15 września 2025 r.-publikacja listy zadań
15 września - 3 października 2025 r.-głosowanie mieszkańców
13 października 2025 r.-ogłoszenie wyników głosowania
Znajdź nas