Zadanie numer: MBO 5

Mrągowskie witacze

Tytuł
Mrągowskie witacze
Typ zadania
INWESTYCYJNE
Numer
MBO 5
Lokalizacja
Cztery obiekty, każdy zlokalizowany przy tablicy z nazwą miasta Mrągowa przy drogach nr: 16, 591, 59.
Skrócony opis
Witacze umieszczane przy drogach wyjazdowych / wjazdowych do miejscowości oraz na granicach regionów wpływają na wzrost atrakcyjności danej miejscowości poprzez promowanie herbu Mrągowa z łapą niedźwiedzicy ale też Logo Festiwalowego Mrągowa. Co ważne, zwiększają bezpieczeństwo w ruchu drogowym (podświadomie i świadomie zatrzymują zainteresowanego kierowcę).
Opis zadania
Witacze są niewątpliwie elementem turystycznym – często nawiązują do historii miasta, do atrakcji turystycznych, przekazują najważniejsze informacje, które można z łatwością odczytać podczas jazdy samochodem. Pierwsze wrażenie pozostaje z nami na długo, więc ważne, aby było ono jak najlepsze! Witacz – takim słowem przyjęło się nazywać konstrukcje ustawiane przy drogach wjazdowych (i wyjazdowych) do polskich miejscowości. Ich zadaniem jest pięknie powitać wjeżdżających gości, zachęcić ich do odwiedzenia miasta, do zainwestowania w nim. Dla mieszkańców witacz jest informacją, że po długiej podróży, wracając do swego miasta, są już prawie w domu, który wita ich (a raczej powinien ich witać) w specyficzny i pomysłowy sposób. Witacz jest również zapowiedzią sposobu, w jaki miasto, gmina zarządza przestrzenią miejską, która sama w sobie może być elementem promocyjnym. Jednym zdaniem – mamy do czynienia z ważnym elementem budowania wizerunku miasta lub regionu. A wizerunek jest często najważniejszą wartością budującą MARKĘ danego miejsca. Wartą często więcej niż mosty, drogi czy budynki. Czym zatem jest WITACZ? To wizytówka miasta, efekt pierwszego wrażenia, szansa na „wyróżnij się albo zgiń!”. Już z tych trzech określeń łatwo wysnuć wniosek, że każda miejscowość czy region powinny tę instalację, tę właśnie ekspozycję potraktować z wielkim namaszczeniem. Czym jest powitanie? Powiedzeniem „dzień dobry!”, podaniem ręki, uśmiechem, spojrzeniem prosto w oczy, wreszcie – pokazaniem się w tej pierwszej sekundzie z jak najlepszej strony. „Pokaż mi swój witacz, a powiem Ci, jakim miastem jesteś!” – łatwo byłoby obronić dziś taka tezę. Można wziąć pod uwagę stare lokalizacje i użycie istniejących konstrukcji (ich mocowań w ziemi) i pomysłowo wykorzystać to co już aktualnie, zmniejszając tym samym koszt mocowania w gruncie. W projekcie wizualizacji witacza zostaną uwzględnione priorytetowo logo z łapą niedźwiedzia, informacje o miastach partnerskich Mrągowa i logo marki festiwalowego Mrągowa. Prezentowany projekt/wizualizacja jest poglądowa i ostateczna wizualizacja zostanie wyłoniona w formie konkursu na profilu Miasta Mrągowa, bądź w wyniku ankiety z propozycjami do wyboru, przeprowadzonej pośród mieszkańców Mrągowa.
Uzasadnienie potrzeby realizacji zadania
Zadaniem witaczy jest efektownie przywitać wjeżdżających gości, zachęcić do odwiedzenia miasta, do inwestowania w nim. Dzięki temu może się zwiększyć liczba odwiedzających nas turystów oraz przedsiębiorców, inwestorów. Atrakcyjne witacze sprawiają, że kierowcy zwalniają na drodze, co służy bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
Beneficjenci zadania
Wszyscy mieszkańcy Mrągowa, osoby przejezdne, turyści, mieszkańcy okolicznych gmin oraz powiatów.
Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcę
Lp. Część składowa Łączny koszt
1 Transport + montaż 7 500.00 zł
2 witacze X3 30 000.00 zł
3 projekty wizualizacje witaczy, opracowania dokumentacji projektowo- kosztorysowej, nadzór i inne wymagane do realizacji wykonania projektu zagospodarowania terenu, nadzór inspektora inwestorskiego 40 000.00 zł
Pliki
Koszt
77 500.00 zł
Status zadania
Zaakceptowane do głosowania
Edycja budżetu obywatelskiego
Mrągowski Budżet Obywatelski 2025
Mapa
Plakat zadania
   Pobierz plakat PDF
Udostępnij